کد خبر : ۶۶۲۶
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

صدای صنایع گزارش میدهد؛

چه کسانی پشت پرده تخلفات گسترده واردات غیر قانونی خودرو قرار دارند/ بررسی زوایای پنهان یک فساد هماهنگ

شبکه خبری ، تحلیلی صدای صنایع در گزارشی اجمالی به بررسی تخلفات صورت گرفته در پرونده واردات غیر قانونی خودرو توسط وزارت صمت پرداخته است.

چه کسانی پشت پرده تخلفات گسترده واردات غیر قانونی خودرو قرار دارند/ بررسی زوایای پنهان یک فساد هماهنگ

به گزارش شبکه خبری صدای صنایع ، انتشار تصاویری از بارگیری خودرو های لوکس خارجی در شهرهای گمرکی در روزهای آغازین سال ۹۷ توجه کسانی را که اخبار حوزه خودرو را دنبال میکردند به خود جلب کرد،  چرا که بعد از  ماه ها بسته بودن سایت ثبت سفارش و ممنوعیت واردات خودرو، تردد شبانه این خودروبرها مشکوک بود تا اینکه پس از گذشت مدتی خبر واردات ۶۴۸۱ خودرو و کلید واژه های همچون واردات غیر قانونی خودرو و قاچاق به تیتر رسانه ها تبدیل شد،  موضوعی که رئیس جمهور برای آن تعبیر فساد هماهنگ را بکار برد.

خودروهای وارداتی ۵ درصد از بازار خودرو ایران را پوشش میدهد و واردات این  خودروها  توسط دو گروه از واردکننده ها انجام میشود.

بر همین اساس مهدی دادفر دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو اظهار داشت : دو بخش فعال در موضوع  واردات خودرو به داخل  کشور وجود داشته است  شرکت های نمایندگی و شرکت های غیر نمایندگی ؛  شرکت های نمایندگی مراکزی بودند که از مرکز اصناف وزارت بازرگانی میتوانستند مجوزی بگیرند و  به عنوان نمایندگان شرکت x و y در ایران  فعال باشند و شرکت های غیر نمایندگی تجّار آزادی میباشند اعم از افراد حقیقی و حقوقی که فعالیتشان در مورد واردات و تجارت خودرو میباشد به عبارتی ماشین از خارج میخریدند و وارد کشور میکردند البته در دی ماه سال ۱۳۹۵ اتفاقی افتاد آن هم این که  بر اساس دستورالعمل ساماندهی بازار ارز که به امضای  آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور رسیده بود ودر  بند ۶ این دستورالعمل اعلام شده بود کالاهای سرمایه ای حتما باید شرکت های نمایندگی وارداتش را انجام دهند بنابر این بند شرکت های غیر نمایندگی را از چرخه واردات خودرو حذف کرده بود.

به گزارش صدای صنایع در این رابطه شریعتمداری وزیر صنعت در یک برنامه تلویزیونی گفت: ما یک تصمیمی گرفتیم و یکدفعه گفتیم واردات بوسیله ی غیر نمایندگی ها در داخل ممنوع است  که از  نظر من این تصمیم غلط بود چرا که یک  یک انحصاری ایجاد میکرد و تنها یک عده ای خاص میتوانستند واردکننده باشند.

شریعتمداری همچنین در این برنامه در خصوص ممنوعیت ثبت سفارش خودرو توسط وزارت صمت تصریح کرد : یک بخشنامه دیگری هم هست که به صورت دستی توسط آقای نعمت زاده وزیر صنعت دولت یازدهم  در  تاریخ ۹۶/۴/۲۴ به آقای خسرو تاج رئیس سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر صادر شد بدین صورت که دستور بدهید از امروز ثبت سفارش انواع خودروهای سواری به طور موقت، متوقف شود البته این دستور آقای نعمت زاده غیر قانونی است چون ثبت سفارش وظیفه ی وزارت صنعت است ولی توقف ثبت سفارش حتما مجوز مراجع بالاتر را میخواهد.

وی همچنین اظهار داشت : بعد از اطلاع از اینکه جلوی ثبت سفارش واردات خودرو گرفته شده است بنده بصورت  شفاهی به جناب رئیس جمهور گزارش دادم و رئیس جمهور به این عمل انجام شده توسط وزیر سابقش معترض بودند!

شریعتمداری گفت: ما به محض اینکه وارد وزارت خانه شدیم بعد از گذشت یکی دو ماه خبر به ما رسید که در ثبت سفارش یک خبرهایی است.

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو در ادامه گفت: همانطور که آقای  شریعتمداری در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرده بودند؛  اقدام وزیر سابق صمت مبنی بر توقف ثبت سفارش واردات خودرو خلاف قانون است چرا ما قانون صادرات و واردات داریم که در ماده چهارم آن به صراحت اعلام شده است که  اگر بخواهیم  از واردات هر نوع کالایی به داخل کشور جلوگیری کنیم  باید سال قبل این موضوع را در قالب یک طرح در یک کمیسیونی تشکیل شده از عده ای از آقایون وزرا، اتاق های بازرگانی مطرح کنیم و در آن  کمیسیون نهایتا این موضوع تصویب شود.  بعد از تصویب این مصوبه در کتابچه قوانین و مقررات صادرات و واردات سال آینده اعمال شود بنابراین شما  میتوانی هر روز کار پارتیزانی کنید و هر روز یک قانون شخصی برای خود وضع کنید.

دادفر ادامه داد : بعد از اینکه سامانه ثبت سفارش  فعالیتش با دستور وزیر سابق صمت متوقف شد در ابتدا هیچ خبر رسمی در این خصوص به اطلاع نرسید حتی در بدو امر در سایت اعلام شده بود سامانه در حال بروزرسانی است اما  سه چهار روز گذشت  و همچنان سامانه از دسترس خارج بود بعد مجدد اعلام کردند که داریم کُدینگ های سال جدید را وارد میکنیم اما باز هم سامانه باز نشد و در نهایت اعلام کردند باز گذشت سامانه باگ داشته و داریم باگ هاشو رفع میکنیم.

به گزارش صدای صنایع این تصمیم وزیر سابق که هم از نظر وزیر فعلی و هم از نظر واردکننده ها غیر قانونی بود در آن روز ها در سکوت کامل اجرایی میشو و  هیچ موضع رسمی در توجیهه این تصمیم اشتباه گرفته نمی شود اما اتفاق تعمل برانگیز بعدی، تاخیر چند روزه ی معنادار اجرای این ابلاغیه توسط سازمان توسعه تجارت است بازه ی چند روزه ای که میتواند فرصت مناسبی برای ثبت سفارش کاملا قانونی افراد مطلع از بخشنامه ی جدید باشد.

بر همین اساس امیر خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس در این خصوص گفت: بعد از اینکه وزیر به معاون خود دستور ممنوعیت ثبت سفارش را داده بود ؛ معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه صادرات ۵ روز در ابلاغ آن تاخیر کرد و در این ۵ روز هم هم اطلاع سازی خوبی به کسانی که نور چشمی و وارد کننده بودند صورت پذیرفت که این نکته در حال حاضر در فراکسیون و کمیسیون اصل ۹۰ در حال  پیگیری است.

 وی افزود: تاریخ نامه ی وزیر به رئیس سازمان توسعه تجارت شنبه ۲۴ تیر ۹۶ است اما این نامه تا چهارشنبه ۲۸ ام و قبل از دو روز تعطیل ابلاغ نمیشود. البته بعد از ابلاغ هم همچنان ماجرای این چنینی ادامه دارد.

خجسته ادامه داد: : وقتی ثبت سفارش ها کنسل میشود سیستم بسته میشود  ولی اینها به مدت ۹ شب از ساعت ۲ تا ۴ صبح ثبت سفارش میکردند البته این ثبت سفارش برای افراد خاص صورت پذیرفت.

در این رابطه دادفر ادامه داد:بعد از اینکه موضوع ممنوعیت ثبت سفارش برای واردات خودرو ابلاغ میشود صفحه ی اول سامانه بسته میشود ولی صفحات دیگرش باز می ماند به این صورت که شما ثبت سفارش نمیتوانستی بزنی  ولی در مرحله ی واریز اگر وجهت را واریز کرده بودی  میتوانستی وارد سایت بشی و ثبتت را انجام بدی بطور مثال قبلا شما ۱۰ تا ثبت سفارش میزدی اگر توان مالی را نداشتی ۲ تا خودرو را وارد میکردی یا اگر توان مالی رو داشتی ولی احساس میکردی بازای وجود ندارد فعلا ادامه ثبت را متوقف میکردی و در زمان مناسب آن را ادامه میدادی و یا اصلا به طور کل واردات را واگذار میکردی و ثبت سفارش خود را میفروختند لذا تمام ثبت سفارشاتی که در  سامانه وجود داشت همه آن ها فعال شد.
وی ادامه داد : اما اصل ماجرا از بعد از بسته شدن سایت ثبت سفارش شروع میشود در شرایطی که سامانه بسته شده بود بعد دیدیم عده ای مراجعه میکنند که ما میتوانیم ثبت سفارشات بزنیم البته ما این افراد را نمیشناختیم. مثلا طرف می آمد  به ما میگفت که من میتوانم ثبت بزنم  و قیمت هم واسه ماشین های فلان ۵ تومان است شما چون این پست را داری به اینها اطلاع رسانی کنیر هر کی هر چی داره بیاره من ثبت میزنم بعد پول را  میگیرم!

به گزارش صدای صنایع در این اتفاقات از یک طرف مواجهیم با یک سری وارد کننده که به دنبال ثبت سفارش غیر قانونی در سامانه بودند و از طرف دیگه یک شرکت انفورماتیک که این سامانه را مدیریت میکرد  این شرکت انفورماتیک یک شرکت خدماتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که سامانه الکترونیکی بسیاری از وزارتخانه ها و شرکت های دولتی را  طراحی، راه اندازی و پشتیبانی کرده بود و  یکی از این سامانه ها همین سامانه ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت وزارت صمت است.
 این شرکت انفورماتیک  زیرمجموعه ی شرکت سرمایه گذاری غدیر است و سهامدار عمده ی غدیر هم سازمان تامین اجتماعی نیرو های مسلح میباشد.

در تماس تلفنی با شرکت این انفورماتیک آن ها اعلام کردند که تنها  طراحی و مدیریت این سامانه با شرکت بوده  است و تیم پشتیبانی آن خودش زیر نظر سازمان توسعه است و اینجا مستقر نیستند  و شما میتوانیند از دفتر مدیر کل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت این موضوع را پیگیری کنید.

 بعد از چندین بار تماس با دفتر مدیر کل مقررات صادرات و واردات پاسخی در یافت نشد البته پیش تر معاون اول قوه قضایی از دستگیر شدن یکی از مدیر کل های سازمان توسعه تجارت خبر داده بود.

معاون اول قوه قضایی در رابطه با موضوع تخلفات واردات  خودردو  اظهار داشت: تا کنون از چند دسته افراد در این مورد تحقیق شده است و با نظر به اینکه توجه اتهام به افراد تا چه میزان هست عده ای بازداشت شده اند و عده ای با قرار وثیقه آزاد هستند.

وی ادامه داد: ۴ نفر از وزارت صمت ، ۱۵ مدیر شرکت و تعدادی دلال و واسطه در این مدت بازداشت شده اند که برای برخی از آن ها قرار صادر شده است.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد : وزیر صنعت هم نیز اعلام کرده بودند که ما در وزارت صنعت به تخلف رسیدیم ودر پایان سال ۹۶ هج به وزارت اطلاعات ، تعزیرات حکومتی و واحد صنف این تخلفات را گزارش کرده ایم البته در آن زمان این تخلفات به قوه قضاییه گزارش نشده بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد : یک مرحله از معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه تجارت وزارت صمت تحقیق شده است و اگر هم لازم باشد مجدد تحقیقات تکمیلی صورت خواهد گرفت ؛  خانمی هم در بین بازداشت شدگان هست که تا یکی دو ماه پیش همکاری داشته و در این رابطه با این ثبت سفارش ها مسئولیت داشته است.

به گزارش صدای صنایع طبق شنیده ها و بررسی ها خانم ش.م دیگر بازداشتی این پرونده از سازمان توسعه تجارت است  فردی که نتیجه سرچ اسمش در اینترنت جالب است و آن هم عنوان کتابی با عنوان آموزش عملی ثبت سفارش الکترونیکی که این خانم نویسنده در پشت جلد کتابش خودش را به عنوان کسی که از بدو پروژه ثبت سفارش همه روزه پاسخگوی متقاضیان ثبت سفارش بوده، معرفی کرده است.

با بررسی همه ابعاد پنهان و آشکار ماجرای تخلفات رخ داده در ثبت سفارش واردات خوردو میتوان سامانه انفورماتیک ثبت سفارش ، سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت را از جمله عناصر دولتی درگیر و به قولی میزبان این فساد هماهنگ دانست و از طرفی  دیگر واردکنندگان متخلف را  میهمان های این فساد خواند.

فساد گسترده ای که امروز در رابطه با این موضوع رخ داده است وزارت صمت و زیر مجموعه های آن را تا جایی تحت الشاع خود قرار داده است که وزیر صمت را امروز در آستانه برکناری توسط دولت قبل از استیضاح توسط مجلس از سمت خود قرار داده است.

ادامه دارد...

ثبت نظرات
captcha
پربازدیدها

نمایشگاه بزرگ دستاوردهای موشکی و توپخانه‌ای سپاه پاسداران+عکس

تظاهرات ده‌ها اسرائیلی در حمایت از همه‌پرسی کردستان عراق +عکس

میزان افزایش حقوق کارمندان برای سال آینده+جدول

افزایش ۲۴ تا ۴۰ درصد حقوق بازنشستگان ابلاغ شد+ جدول

قیمت گوجه فرنگی و سیب‌زمینی رضایت مردم را جلب نکرد + جدول قیمت

رب گوجه فرنگی گران‌ترین کالای مصرفی آبان‌+ جدول قیمت‌ها

قیمت جدید شیر خام و لبنیات اعلام شد + جدول

تعرفه‌های جدید گمرکی اعلام شد + فهرست

وزیر راه و شهرسازی برنامه های وزارتخانه متبوعش برای ساماندهی قیمت بلیت هواپیما را تشریح کرد.

قیمت بیت‌کوین در ایران از 45 میلیون تومان عبور کرد + جدول قیمت بیت‌کوین

بخشنامه تامین ارز مصارف خدماتی ابلاغ شد + جزئیات

کارنامه ۷ ماهه بازار مسکن + قیمت

«سی» روز پشت درهای بسته کاخ

آینده تعاونی ها در گروهمگام شدن با قانون

مهندس علی اکبر محمودی عضو هیات رئیسه فدراسیون اسکواش شد

اخذ عوارض از زمین‌های بلااستفاده و بناهای ناتمام غیرقانونی است

بازدیدکنندگان ذی‌نفعان موزه‌ها هستند/ لزوم نگاه جهانی ایکوم

آخرین وضعیت پرواز فرودگاه‌ها پس از بارش برف امروز

رمزگشایی جعبه سیاه سانچی آغاز شد

فعالیت ۲۰۰ هواپیمای فوق سبک در کشور

هتلداری در ایران توجیه اقتصادی ندارد

معيارهاي استاندار جديد كردستان نويد بخش اتفاقات خوب در استان است

تعطیلی فرودگاه‌های مهرآباد و امام/ مسافران به فرودگاه مراجعه نکنند

کشف دو محموله جدید قاچاق انسان

مصوبه هیات وزیران برای واردات تخم‌مرغ/ترخیص فقط تا ۳۱فروردین ۹۷

آخرین اخبار

جهانگیری آئین‌نامه ساماندهی نظام مالی – محاسباتی کل کشور را ابلاغ کرد

برداشت سه میلیون تنی برنج نیاز به واردات را از بین می‌برد

کاهش ۵ درصدی سهم حمل بار در سیستم ریلی طی ۴ ماه اخیر

آغاز ثبت نام طرح ملی مسکن

ایجاد 300 هزار فرصت شغلی در روستاها با اختصاص 18 هزار میلیارد تومان

ایران درباره طرح آمریکایی مکانیزم ویژه مالی عراق هوشیار باشد

واردات ۵۰۰ هزار تن ذرت آلوده، نتیجه عدم هماهنگی دستگاه های دولتی

1622 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در سال جاری پرداخت می‌شود

خبر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گروه دارویی‌ها را پر رونق کرد

طرح بانکداری جمهوری اسلامی تا پایان شهریور نهایی می شود

تکذیب ارائه وام های خارج از عرف از صندوق توسعه ملی

دعوت وزیر برق افغانستان از بخش خصوصی ایران

ورود وزارت اقتصاد به ۳ پرونده گمرکی/ابهامات پرونده ۱۷۰۰ کانیتنری شفاف شود

رونمایی معاون سازمان بنادر از توطئه جدید آمریکا و امارات

منتظر تخصیص بودجه بخش تعاون هستیم

دولت با منابع مالی یارانه، اشتغال دائم برای مردم ایجاد کند

حذف ۴ صفر از پول ملی سبب افزایش مشکلات معیشتی مردم می‌شود

واردات بی رویه از چین و ترکیه صنعت نساجی را فلج کرده است

افزایش ۲۴ درصدی صدور جواز تاسیس و ۱۶.۵ درصدی پروانه بهره برداری در ۴ ماهه نخست امسال

ایجاد 94هزار شغل در صنعت ‌کشتی‌سازی/ از مزیت نیروی کار ارزان بهره نمی‌بریم

نرخ فروش دلار و یورو در صرافی بانک‌ها ثابت ماند

ترامپ برای نجات بورس آمریکا دست به کار شد

عدم وجود مدل مالی کارآمد بزرگترین معضل صنایع کشور

وزیر نیرو از نیروگاه زغال‌سوز طبس بازدید کرد

نرخ فروش دلار ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شد

اعتبار ۱۵ هزار میلیارد ریالی برای احیای بیش از ۲ هزار واحد تولیدی

بررسی طرح یک شوری فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه معدن

ادامه بررسی طرح جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون اقتصادی

انتقاد «جهانگیری» از فساد گسترده/ دولتی بهتر از ما پیدا نمی‌کنید/ مخالف کوپن هستم

نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

بخشنامه تسویه و تهاتر بدهی‌های دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی صادر شد

بازار در برابر کاهش قیمت کالاها متناسب با نرخ ارز مقاومت می‌کند

ابلاغ بانک مرکزی در مورد امهال تسهیلات کشاورزان خسارت‌دیده

دیگر نفت و گاز خاورمیانه را نیاز نداریم

معافیت یک شرکت هواپیمایی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران